Nieuwsbrief
Blijf op de hoogte van Vide en neem een gratis abonnement op Vide Nieuws: onze nieuwsbrief.

Nieuws
Vide staat midden in de actualiteit zoals u op de nieuwspagina ziet. Nieuws is een belangrijk onderdeel van deze website. Alle nieuwsberichten hebben een link die voor de brede doelgroep van Vide interessant kan zijn. Meer informatie

Zoeken
Zoek op deze website:

adres
Postbus 1058
3860 BB NIJKERK

telefoon
Tel. 033-247 34 61
Fax 033-246 04 70
E-mail secretariaat@videnet.nl

10-05-2010 Toets op toezichtvertrouwelijkheid rapport Commissie Scheltema

De Nederlandse Bank: Toets op toezichtvertrouwelijkheid rapport Commissie Scheltema
Op 29 april 2010 heeft de minister van Financiën bekend gemaakt dat momenteel een toets op toezichtvertrouwelijkheid wordt uitgevoerd op het rapport van de Commissie-Scheltema. DNB heeft aan de Commissie toezichtvertrouwelijke gegevens en inlichtingen in de zin van artikel 1:89 van de Wet op het financieel toezicht (Wft) verstrekt. DNB kon dit doen omdat de Commissie onderzoek doet in opdracht van de minister op grond van artikel 1:42 van de Wft, de zogenoemde toezicht op toezicht bepaling.
Doel van het toezicht op toezicht is dat de minister zich een oordeel kan vormen over de toereikendheid van de wetgeving en over de wijze waarop de toezichthouders het toezicht uitvoeren. DNB mag in het kader van toezicht op toezicht vertrouwelijke gegevens en inlichtingen verstrekken aan de minister en aan de in zijn opdracht handelende onderzoekers omdat DSB bank failliet is verklaard. Dit brengt echter geen verandering in de vertrouwelijkheid van de gegevens. Om die reden bepaalt de wet dat de minister en de in zijn opdracht handelende onderzoekers verplicht zijn tot geheimhouding van die gegevens en inlichtingen, en is een zorgvuldige screening van de tekst op toezichtvertrouwelijke informatie noodzakelijk. Wel kan de minister de aan die gegevens en inlichtingen ontleende bevindingen en de daaruit getrokken conclusies aan de Tweede Kamer mededelen en de conclusies in algemene zin uit het onderzoek openbaar maken. Het is derhalve aan de minister om binnen dit kader te beslissen hoe hij het parlement informeert over de resultaten van het door hem gelaste onderzoek.

 De vorige column: Toezicht en Wetenschap: 50 jaar verder?

Ik weet niet of u er was, zo vlak voor de vakantie, maar het vak Toezicht heeft met het Congres Toezicht en Wetenschap van juni 2011 in Delft een grote stap voorwaarts gemaakt. Als iedere presentatie staat voor 1 jaar werk (een observatie van Ron Visser, een van de commentaren bij een andere sessie), dan werden hier de resultaten van 50 jaar kijken, lezen, nadenken en schrijven bij elkaar gebracht.

Maar zijn we nu 50 jaar verder? Wordt een vak uberhaupt verder geholpen door wetenschap? Heeft de verwetenschappelijking van management, marketing, manuele therapie, landbouw in het algemeen, glastuinbouw in het bijzonder alsook de schilderkunst en toezicht, het vak veel meer waarheid, productiviteit of effectiviteit gebracht? Vooruitgang moet toch ergens aan af te lezen zijn, anders dan het aantal wetenschappers?! Om de vraag relatief te stellen; zou de praktijk van toezicht - d.w.z. het geheel van politiek, beleid en uitvoering van toezicht - niet creatiever zijn en daarmee meer van toegevoegde waarde dan de wetenschap? Tenslotte kan wetenschap nooit meer dan of vaststellen ‘wat er is’ (beschrijving), ‘waarom iets is’ (verklaring) of ‘dat iets werkt’ (evaluatie). Wat er beschreven, verklaard of geevalueerd wordt, wordt dan ook eerder door de praktijk bepaald dan door de wetenschap.

Lees de gehele column van Dick Ruimschotel >>

 

 Vide nieuws wordt mede mogelijk gemaakt door:

© 2012 Videnet. Privacy policy Sitemap.
Kingsquare
Dunes MultiMedia